1000 mil československých ve znamení 125. výročí automobilky ŠKODA

1000 mil československých

Letošní ročník vzpomínkové jízdy 1000 mil československých je věnován 125. výročí automobilky ŠKODA. Očekává se rekordní účast 110 automobilů vyrobených do roku 1939 s posádkami z ČR, Slovenska, Německa, Rakouska a Nizozemska. Mezi vozy budou závodní speciály Bugatti, Mercedes, Škoda, Tatra, Aero a mnoho dalších. Akci pořádá spolek 1000 mil československých, Veteran Car Club Praha ve spolupráci s Design Veteran Car Clubem Bratislava, Autoklubem ČR a Národním technickým muzeem.

Veřejnost bude mít příležitost si vozidla prohlédnout v centru Prahy, na motoristické adrese č. 1, jak je hrdě nazýváno sídlo Autoklubu ČR. „Autoklub České republiky stejně jako v loňském roce zajistil depo vozidel a slavnostní start přímo v Opletalově ulici před klubovým domem. Obnovujeme tak tradici programu závodu, který naposledy startoval u Autoklubu před pětaosmdesáti lety. Jsem moc rád, že se přes koronavirovou patálii letos 1000 mil československých koná a přeji všem účastníkům na cestě spoustu krásných zážitků. A věřím, že si na své přijdou i milovníci krásných strojů, zvu rodiče s dětmi a všechny zájemce, aby se přišli podívat na vystavená vozidla před Autoklubem ve středu 12. srpna odpoledne. Přijďte si vychutnat báječnou prvorepublikovou atmosféru, kterou umocní také vystoupení swingové kapely,“ uvedl Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR a zdůraznil velké poděkování za spolupráci Městské části Praha 1.

Jedinečná pastva pro oči se naskytne v Opletalově ulici ve středu 12. srpna 2020 od 13.00 do 19.00 hodin, samotný start bude odsud probíhat ve čtvrtek 13. srpna od 6.00 hodin, kdy budou vozidla odjíždět v minutových intervalech. Stejný zážitek čeká ten den také všechny zájemce v Bratislavě na Hviezdoslavově náměstí, kam auta budou dojíždět po 16. hodině. Další den startuje druhá etapa z Bratislavy na Pezinskou Babu a zpět, v sobotu 15. srpna v ranních hodinách se pak celý peloton historických automobilů vydá zpátky do Prahy, kde bude cíl před Národním technickým muzeem.

Přečtěte si také:  1000 mil československých 2023 vyhrála Hadimrška kabrio
1000 mil československých
Foto: 1000 mil československých

„Závod 1000 mil československých je jednou z legend tuzemského meziválečného motorsportu, konal se v letech 1933-35 na silnicích mezi Prahou a Bratislavou,“ připomněl Václav Kafka, prezident Veteran Car Clubu Praha, který stál u novodobého obnovení soutěže v 70. letech. „Dnes se může konat i díky firmám, jejichž láska k historickým automobilům a smysl pro povinnost zachovávat technické kulturní dědictví se snoubí se silným odkazem neodmyslitelné části naší historie,“ doplnil Miroslav Krejsa, ředitel soutěže.

Již osmým rokem je generálním partnerem akciová společnost PPA Controll, která má za sebou dlouhou historii a dodnes je pro ni charakteristické dodržování tradic a vztah ke kulturním hodnotám.

Úspěch společnosti ŠKODA AUTO se začal psát v roce 1895, kdy Václav Laurin a Václav Klement založili v Mladé Boleslavi firmu, která vyráběla bicykly Slavia a později motocykly Laurin & Klement. V letošním roce slaví mladoboleslavská automobilka 125. výročí od svého založení. Pořadatelé jsou hrdí na to, že ŠKODA Česká republika je oficiálním automobilem soutěže 1000 mil československých.

Vzhledem ke koronavirové pandemii budou celou akci provázet přísná epidemiologická opatření.

Všechny informace a detailní program je k dispozici na www.1000milceskoslovenskych.cz.

1000 mil československých
Foto: 1000 mil československých

1000 mil československých se koná pod záštitou významných institucí, organizátoři děkují za podporu:

  • Pražský hrad – Kancelář prezidenta republiky
  • Ministerstvo kultury České republiky
  • Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky
  • Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky
  • Velvyslanectví České republiky v Bratislavě
  • Bratislava – hlavné mesto Slovenskej republiky
  • Staré Mesto – srdce Bratislavy
  • Národní technické muzeum