Alfa Romeo byla první značkou, která zvítězila v mistrovství světa formule 1

„Storie Alfa Romeo“ Čtvrtá část: Alfa Romeo se stala první značkou, která zvítězila v mistrovství světa formule 1

Spojení Alfy Romeo a šampionátu formule 1 je hluboce zapsané do historie závodů Grand Prix: Alfa Romeo vyhrála mistrovství světa Grand Prix v jeho úvodním ročníku 1950. Model Alfa Romeo Grand Prix Tipo 158 Alfetta tehdy pilotoval Nino Farina. Stejný úspěch zopakoval o rok později Juan Manuel Fangio za volantem modelu Alfetta 159.

Závod s pořadovým číslem 1000

13. května si připomínáme výročí prvního závodu Grand Prix formule 1. Tento závod zahájil jeden z největších sportovních mýtů naší doby. Zahájení mistrovství světa formule 1 (v roce 1950 v Silverstone) oslavila Mezinárodní federace automobilového sportu FIA v roce 2019 v Šanghaji (u příležitosti tisícího závodu) a nyní 13. května 2020 u příležitosti 70. narozenin formule 1.

Immagine che contiene esterni, uomo, fotografia, nero Descrizione generata automaticamente

Tváří v tvář tak stojí dvě velmi odlišné éry: v roce 1950 byly ochranné přilby volitelné, neexistovala žádná televize a diváci se rozprostírali podél celé tratě. Dnes cirkus formule 1 představuje vysoce technologický průmysl přenášený každoročně pomocí televize a internetu k milionům diváků po celém světě.

Obě éry však mají něco společného: vášeň veřejnosti a Alfu Romeo, která se do formule 1 vrátila v roce 2018 s týmem Sauber a od roku 2020 funguje po názvem Alfa Romeo Racing ORLEN. Alfa Romeo by bez formule 1 zřejmě nebyla stejná jako dnes a možná, že formule 1 by také nebyla bez Alfy Romeo tím, čím je dnes.

Alfetta 158

Alfetta z roku 1938 byla technologickým skvostem. Osmiválcový řadový motor s jednostupňovým kompresorem a tříkomorovým karburátorem byl navržen Gioacchinem Colombem, vedoucím konstrukce, který byl odhodlaný dosáhnout vysokého výkonu pro okamžité zrychlení a současně absolutní spolehlivosti. Ventily byly ovládané dvojitým vačkovým hřídelem v hlavě válců.

Immagine che contiene esterni, ottone, strada, fotografia Descrizione generata automaticamente

Použití lehkých slitin, elektronu (slitina na bázi hořčíku) pro blok motoru a niklchromové oceli pro klikový hřídel, umožnilo dosažení hmotnosti motoru pouhých 165 kilogramů. Převodovka byla umístěna vzadu v bloku s diferenciálem zadní nápravy. Jednalo se o řešení transaxle, které se vyznačuje menší prostorovou náročností a zlepšením rozložení hmotnosti na nápravy. Toto řešení Alfa Romeo později úspěšně využije u svých silničních vozidel.

Přečtěte si také:  Přechod z "Veřejné bezpečnosti" na "POLICIE" na autech byl docela násilný