FIAT oslaví o víkendu v Trojském zámku své 120leté výročí

FIAT v Trojském zámku oslaví 120 let

O víkendu se v zahradách Trojského zámku v Praze koná Výstava historických automobilů při příležitosti 120. výročí založení značky FIAT. Brány zámeckého areálu budou pro veřejnost otevřeny v sobotu 21. a v neděli 22. září 2019 od 10.00 do 18.00 hodin, vstup je zdarma.

Výstava představí přibližně 350 exponátů od dvacátých let minulého století do současnosti. Vedle modelových řad FIAT mohou návštěvníci obdivovat vozy, které byly v průběhu let s italským koncernem historicky spojeny, ať již to je Alfa Romeo, Lancia, Ferrari, Maserati, Abarth, nebo licenční SEAT, Lada a Zastava.

Historie legendární italské značky automobilů začala setkáním skupiny přátel v kavárně Burello nedaleko turínského nádraží. O výrobě automobilů s nimi uvažoval i Giovanni Agnelli, jenž 11. července 1899 založil společnost Societa Anonima Fabbrica Italiana d´Automobili Torino, zkráceně označovanou jako F. I. A. T. První výrobní závod se nacházel na Corso Dante, na břehu řeky Pádu. Měl na rozdíl od provozoven většiny ostatních evropských automobilek, které začínaly v malých budovách nebo kůlnách, k dispozici tovární haly na ploše 10 000 m²…

2019-vystava-120-let-fiat-trojsky-zamek-praha- (2)

Výstavu pořádají FIAT klub Praha v AČR a FIAT Car Classic ve spolupráci s Autocentrem Dojáček, autorizovaným prodejcem a servisem vozů FIAT, zastoupením výrobce, společností FIAT Česká republika a Autoklubem ČR. „Návštěvníci si mohou mimo jiné prohlédnout zajímavé modely jako FIAT 600 Multipla, FIAT 2300 S Coupe a FIAT 131 Abarth nebo automobily známých osobností, například FIAT 130, luxusní model s šestiválcovým motorem o objemu 2866 ccm, jehož prvním majitelem byl Karel Gott, FIAT 131 Mirafiori, kterým jezdil Jiří Štěpnička nebo FIAT 500, který vlastnila Eva Pilarová,“ představil Pavel Štěpánek, předseda pobočného spolku Autoklubu ČR FIAT klub Praha v AČR.

Atmosféru oslav ikonické automobilové značky FIAT umocní architektura Trojského zámku, který byl v 17. století postaven v duchu římské příměstské vily. Přijďte si na sklonku léta i vy vychutnat také pravé italské speciality – kávu, zmrzlinu a gastronomii země Apeninského poloostrova!

Přečtěte si také:  Video ukazuje epické Ferrari 250 GTO při jízdě na hraně na okruhu Zandvoort. Takhle vypadá pořádně ostrá miliarda korun

2019-vystava-120-let-fiat-trojsky-zamek-praha- (3)