Jak řídit Trabant? „Návod“ se objevil ve filmu „Ten svetr si nesvlíkej!“

navod-jak-ridit-trabant

Pokud bychom dnešního řidiče posadili za volant Trabantu, s největší pravděpodobností by se s ním nerozjel. Už jen startování se sytičem by mu mohlo dělat problémy. Pokud už by nastartoval, pak by se možná nerozjel, protože řazení pákou pod volantem a nikoliv na podlaze taky není běžné.

V dobách dávno minulých byly ale takové stroje úplně běžné, a i proto je zajímavé podívat se na krátkou ukázku z filmu „Ten svetr si nesvlíkej!“ z roku 1980. I když on to zase tak úplně návod není, je to vlastně spíše buzerace manželky, kterou hraje Iva Janžurová, manželem (Petr Nárožný) po požití alkoholu…

Trabant 601, který je ve videu, se vyráběl od roku 1957 až do roku 1990. Za tu dobu se však příliš nezměnil, šlo jen o drobnosti typu zadních světel, palubní desky, volantu anebo nárazníků. Velká modernizce přišla až s koncem jeho výroby, kdy se do něj dostal čtyřválcový čtyřtaktní motor z Volkswagenu Polo. Do té doby ho poháněl dvoutaktní, vzduchem chlazený dvouválec s objemem 0,6 litru. Jeho výkon byl 23 koní, od roku 1969 byl zvýšen na 26 koní.

Přečtěte si také:  Na Ogaru po stopách Malé dohody startuje