Kola expedice Tatra kolem světa 2 se vydala „Cestou paměti“

Tatra kolem světa 2

Expedice Tatra kolem světa 2 vyrazila na svou pouť 22.  2.  2020 od pražského Rudolfina a doposud projela 11 států světa. Na její palubě se vystřídalo 30 členů posádky, kteří viděli množství památek, mnoho míst s českou stopou, natočili přes 458 hodin naučně-zábavného materiálu, zasadili čtyři památeční stromy, zažili stovky zážitků a potkali tisíce nezapomenutelných lidí.

Po tříměsíční vynucené koronavirové pauze si tým Tatry kolem světa 2 (TKS2) přijel vyzvednout expediční vozy T815 a obytný vůz Adria do přístavu v ruské Astrachani, kam dopluly z Íránu. „Nejnáročnější bylo získat víza do Ruska, které je aktuálně uděluje pouze ve speciálních případech,“ komentuje situaci náčelník výpravy Marek Havlíček.

Jak zaznělo v úvodu textu, vozy čekaly na svou posádku tři měsíce v ruském přístavu v Astrachani. Že jsou v pořádku se vědělo i díky skvělé komunikaci s pracovníky tohoto přístavu a také díky pomoci jednoho z hlavních partnerů expedice společnosti Rosatom. Po převzetí vozů z přístavu a nutné údržbě se expedice vydala směrem na severozápad Ruska.

Letos uplynulo 75 let od konce 2. světové války a tak v souvislosti s tímto výročím absolvoval tým TKS2 „Cestu paměti“ – zastávky u pomníků vzniklých na počest vojákům, kteří padli během obrany své vlasti. Cesta paměti je občanské sdružení, které o tato místa pečuje a snaží se o to, aby se na oběti války nezapomnělo.

První zastávkou byla Mamajova mohyla ve Volgogradu, která vznikla jako památník bitvy u Stalingradu v roce 1942 – 1943. Dominantou místa je socha „Matka Vlast volá“ a jde o největší sochu ženy na světě, bráno bez podstavce. Součástí komplexu je i věčný oheň. Dále se expedice zastavila u Rževského pomníku, kde stojí bronzová socha sovětského vojáka, která byla slavnostně odhalena letos v červnu. Třetí zastávkou byl Piskarevský pamětní hřbitov v Sankt Petěrsburgu, kde se v letech 1941 – 1944 odehrálo jedno z nejkrvavějších obléhání měst (blokáda Leningradu). Na rozloze 26 hektarů jsou zde pohřbeni jak padlí vojáci, tak i obyvatelé, kteří své město bránili do posledního dechu.

Přečtěte si také:  Oldtimer Express pojede v olympijském roce 2024 do Atén

Součástí pamětního hřbitova je také muzeum Táni Savičevové. Táňa Savičevová byla mladá dívka žijící v Leningradu. Během blokády města si vedla deník, do kterého zapisovala dny úmrtí členů své rodiny. Tento deník figuroval jako jeden z důkazů během Norimberského proces. Tým TKS2 navštívil i dům, ve kterém Táňa Savičevová žila.

Dle původního plánu cesty se letošní etapa měla zastavit ve Vladivostoku, odkud by byla expediční vozidla poslána lodí do Jižní Ameriky. Kvůli celosvětové pandemii spojené s Covid-19 organizátoři v čele se zakladatelem projektu TKS2 Markem Havlíčkem vytvořili nový plán, díky kterému si budou moci účastníci expedice TKS2 vychutnat krásy Ruska a dalších zemí v příštím roce.