MINI slaví 60. narozeniny

MINI-60-years-specialni-edice-original-morris-5

Originál v prémiovém segmentu malých automobilů slaví 60. narozeniny – je však ještě mladší než kdy jindy. Před šedesáti lety, konkrétně 26. srpna 1959, společnost British Motor Corporation (BMC) hrdě odhalila výsledek svých vývojových aktivit při vytváření nového, revolučního kompaktního vozu. A skutečně, veřejnost hned od začátku mohla obdivovat ne méně neždva nové modely: Morris Mini-Minor a Austin Seven. Tato dvojitá premiéra dvou téměř identických čtyřmístných vozů byla samozřejmě v té době přičítána široké škále značek nabízených BMC na trhu, ale měla také velmi symbolický charakter.

Hodně vnitřního prostoru s minimálními venkovními rozměry, čtyři sedadla pro cestující, dokonalé jízdní vlastnosti, vynikající spotřeba paliva a dostupná cenovka – přesně to bylo zadání, které od nejvyššího vedení společnosti BMC obdržel automobilový inženýr a designér Alec Issigonis, konstruktér Mini. A skvělé nápady, které při vývoji tohoto dvoudveřového automobilu pro čtyřčlennou rodinu implementoval, měly dopad na více než jeden model, a byly úspěšně přeneseny také na další modelové varianty.

Právě proto se na trhu již v prvním roce výroby klasického Mini objevila karosářská provedení Mini Van a Mini Estate. A od okamžiku znovuzrození značky, uvedením MINI na trh v roce 2001, se tento princip, který se úspěšně uplatnil již před šedesáti lety, znovu prokázal jako plnohodnotný: mimořádný koncept je vždy přesvědčivý v nejrůznějších variantách a provedeních. V současné době to platí jak pro malé vozy, 3- a 5dveřové MINI a MINI Cabrio, tak pro kompaktní MINI Clubman a MINI Countryman, z nichž se všechny se řadí mezi prémiové vozy svých kategorií. Brzy to samé bude budeme moci říci o elektrickém MINI Cooper S E.

První prodejní brožury, hrdě představující Morris Mini-Minor, hned od začátku zdůrazňovaly jasnou a cílevědomou orientaci tohoto vozu na budoucnost. Ale tomu, do jaké míry se tato proroctví skutečně naplní, by tehdy sotva někdo uvěřil. Dnes, o šedesát let později, víme, že jen velmi málo automobilových konceptů přežilo tak dlouhou dobu, a žádný z nich nikdy nebyl přeměněn na tak širokou škálu variant, jako právě Mini.

Jedním z důvodů tohoto výjimečného úspěchu je to, že Mini od začátku splňovalo všechny požadavky své doby, a přitom současně nabízelo další přednosti. Mini, které na délku měřilo 3,05 metru a prodávalo se za maloobchodní cenu 496 liber, se jednoduše skvěle hodilo na stísněná parkoviště a pro všechny s omezeným rozpočtem. Díky jízdním vlastnostem a okouzlujícímu charakteru jeho proporcí bylo však Mini takéčasto v hledáčku ambiciózních motoristů hledajících nejen kompaktní rozměry a vynikající hospodárnost, ale také sportovní výkony zejména v zatáčkách a individuální styl na silnici.

Tato směs různých vlastností zůstává dnes stejně populární jako dřív. Současné MINI je také mnohem modernější a zároveň více fascinující a respektovanější než kterýkoli z jeho konkurentů, přičemž kombinuje bezkonkurenční hospodárnost, maximální zůstatkovou hodnotu a neuvěřitelně agilní ovladatelnost v moderním velkoměstě
s bezkonkurenční sportovností a designem plným jedinečného výrazu a nezaměnitelnosti.

Delší, výkonnější, propracovanější, univerzálnější: první varianty klasického Mini

Představením klasického Mini Alec Issigonis, tvůrce tohoto jedinečného vozu, jasně splnil své zadání. Morris Mini-Minor a Austin Seven, které se lišily pouze maskou chladiče, kryty kol a barvou karoserie, poháněl vpředu napříč uložený čtyřválcový motor s objemem 848 cm3 a maximálním výkonem 34 koní.

Výkon obou modelů byl stejný, stejně jako objem jejich zavazadlových prostorů vzadu, který činil 195 litrů. Dostupným velkorysým prostorem, výkonnými, ovšem úspornými motory, dobrou přilnavostí k vozovce a pohodlným odpružením, které tento nový kompaktní vůz nabízel, byli všichni nadšeni. Issigonis však viděl daleko do budoucnosti – a nebyl jediný.

Již v roce 1960 přidala společnost BMC ke klasickému Mini provedení Mini Van. Poté na této konstrukci s plechovými bočními panely společnost BMC představila verzi Estate s prosklenými boky a dvěma dveřmi, jako měl Van. Stejně jako u předchozích modelů měla tato provedení, prodávaná jako Morris Mini-Traveller a Austin Seven Countryman, shodné technické prvky. A v roce 1961 se potenciál klasického Mini naplno potvrdil představením nejmenšího užitkového vozu s označením Mini Pick-Up. Jen o půl roku později se objevila dvě další provedení, tentokrát z nejvyšších sfér modelového portfolia – Wolseley Hornet a Riley Elf.

V druhé polovině roku na trh přišla velmi speciální varianta, která byla více než kterákoli jiná předurčena ke stvoření legendy klasického Mini – Mini Cooper. John Cooper, slavný inženýr a výrobce sportovních automobilů, který byl blízkým přítelem Aleca Issigonise, rozpoznal sportovní potenciál tohoto nového malého vozu hned na začátku, kdy se první prototypy objevily na testovací trati. Od nejvyššího vedení BMC získal svolení vyvinout malou sérii 1000 kusů modelu Mini Cooper s pohonnou jednotkou zvětšenou na objem 1 litr a maximálním výkonem 55 koní.

Přečtěte si také:  Na Ogaru po stopách Malé dohody startuje

Reakce na tento vůz, který byl na trh uveden v září 1961, byla jednoduše euforická, pouze s jediným požadavkem ze strany nadšenců po celém světě– ještě více výkonu! Issigonis a Cooper tedy zvětšili objem motoru na 1071 cm3, čímž výkon poskočil na 70 koní.

Díky tomu se Mini Cooper S stalo opravdu výjimečným sportovcem nejen na silnici, ale také na závodních tratích, když finský závodní jezdec Rauno Aaltonen v roce 1963 vyhrál svou třídu na rallye Monte-Carlo a odstartoval tak řadu skutečně jedinečných úspěchů v motorsportu. Vrcholem byla samozřejmě tři celková vítězství na rallye Monte-Carlo v letech 1964, 1965 a 1967.

Praktičnost v celé své kráse: od Mini Moke po Mini Clubman

V srpnu 1964 společnost BMC představila další verzi klasického Mini, původně koncipovanou pro vojenské použití – Mini Moke, zcela otevřený čtyřmístný automobil, který v nabídce zůstal po čtyři roky.

„Karoserie“ tohoto jedinečného vozu vycházela z praktických důvodůpřímo z podlahy. V případě deště se alespoň nějakou ochranu snažila nabídnout skládací plátěná střecha. Díky pohonné jednotce a technickým prvkům „běžného“ Mini se Mini Moke stalo skutečným úspěchem zejména v slunných částech USA a Austrálii. V roce 1967 nastal čas na důkladnou modernizaci klasického Mini, přičemž automobil dostal výkonnější motor s objemem 998 cm³ disponující 38 koňmi.

O dva roky později nabídku doplnilo Mini Clubman jako mírně větší model s poněkud odlišnou přední částí ve srovnání s klasickým Mini. Tento sourozenec byl skutečně o nějakých 11 centimetrů delší a s délkou 3,4 metru nahradil modely Morris Mini-Traveller a Austin Seven Countryman, zatímco šířka, výška a rozvor vozu zůstaly nezměněny. Současně byl z výroby vyřazen Mini Cooper; byl nahrazen špičkovým modelem Mini 1275 GT, jehož motor 1,3 litru generoval výkon 59 koní. V roce 1969 se také změnilo množství dalších detailů, například pro první Mini typická posuvná boční okna u všech modelů nahradila stahovací okénka, vnější dveřní panty se přesunuly dovnitř a na přední kapotě se nově pyšně vyjímal speciální znak „Mini“.

Nekonečné klasické Mini a návrat Mini Cooper

Od poloviny roku 1970 přišla na trh řada speciálních verzí klasického Mini se všemi druhy specialit – od sportovních po módní, od elegantních po troufalé. Mezi lety 1980 a 1983 byla modelová řada postupně zužována, přičemž výroba provedení Clubman, Estate a Van byla ukončena. „Jediným“ typem ve výrobě tak zůstalo klasické Mini s litrovou pohonnou jednotkou a výkonem 40 koní. A zákazníci, kteří tento malý vůz prostěmilovali, mu zůstali věrni po mnoho dalších let. V roce 1986 sjel z výrobní linky v závodě Longbridge kus s pořadovým číslem 5 milionů.

V roce 1990 se fanoušci z celého světa radovali nad návratem modelu Mini Cooper, který se opět stal součástí modelové nabídky. Nyní byl tento speciální model ve všech případech poháněn motorem 1,3 l, výroba litrového Mini skončila kvůli emisím v roce 1992. Od tohoto roku poháněl všechny modely motor 1275 cm3 se vstřikováním paliva.

Další nová varianta klasického Mini se objevila v roce 1991 jako poslední nový model této řady. A to bylo opravdu jediné Mini, které nepocházelo z Británie, ale z Německa. Stejně jako někteří úpravci před ním, také specializovaný prodejce Mini z německého regionu Baden odřízl klasickému Mini střechu a proměnil ho v mimořádně atraktivní kabriolet. A na rozdíl od dřívějších pokusů byl výsledek tentokrát z hlediska kvality tak povedený, že se společnost Rover Group, nyní odpovědná za klasické Mini, rozhodla nakoupit stroje a vybavení na výrobu Mini Cabrio, kterého se v letech 1993 až 1996 prodalo přibližně 1000 kusů.

Výroba klasického Mini definitivně skončila v roce 2000. Celkem opustilo výrobní závody v nejrůznějších verzích více než 5,3 milionu kusů tohoto nejúspěšnějšího kompaktního vozu na světě, mezi nimi asi 600 000 automobilů vyrobených v oxfordském závodě v letech 1959 až 1968. Ale ani po 41 letech to nebyl úplný konec. Po necelém roce se roku 2001 začala psát další kapitola historie této slavné britské značky.

Nový začátek v roce 2001 – s MINI Cooper v hlavní roli do samého začátku

Převzetím společnosti Rover Group společností BMW na začátku roku 1994 se otevřely nové možnosti také pro značku Mini. Prvním krokem bylo představení konceptu MINI Cooper na autosalonu ve Frankfurtu v roce 1997, který nabídl novou intepretaci tohoto jedinečného malého vozu

Přečtěte si také:  Oldtimer Express pojede v olympijském roce 2024 do Atén

z Velké Británie. Jakožto moderní ztvárnění konceptu Mini, tak bohatého na tradici, nová verze poprvé kombinovala klasické hodnoty svého předchůdce s požadavky moderního automobilu 21. století. Sériová verze MINI Cooper se poprvé představila v listopadu 2000 na autosalonu v Berlíně a o rok později se tato na budoucnost orientovaná interpretace originálního automobilu dostala do prodeje v podobě modelů MINI Cooper s výkonem 85 kW/115 k a MINI One s výkonem 66 kW/90 k.

Nové modely s pohonem předních kol, čtyřválcovými pohonnými jednotkami umístěnými vpředu napříč, krátkými převisy karoserie a velkorysým prostorem pro čtyři pasažéry úspěšně přejaly elementární prvky klasického Mini.

A zatímco vnější rozměry vozu byly nyní větší a splňovaly moderní požadavky z hlediska vnitřního prostoru, design nového modelu si jasnězachoval pro značku tolik typické proporce, stejně jako nezaměnitelné designové ikony vpředu, vzadu i po stranách, takže se mohl pochlubit jasněrozpoznatelným spojením mezi MINI a jeho klasickými předchůdci.

V Oxfordu vyráběné MINI jasně vyčnívalo jakožto první prémiovýautomobil segmentu kompaktních automobilů, přičemž tento status byl zřetelně patrný v úrovni bezpečnosti, která byla v této kategorii mimořádná, a rovněž v nekompromisní kvalitě, tak typické pro BMW. Nové MINI také stanovilo nové standardy v oblasti ovladatelnosti a z hlediska potěšení z jízdy se okamžitě zařadilo na vrchol kategorie.

Pokračující úspěch po celém světě – od roku 2004 také jako MINI Cabrio

Téměř přes noc se nová interpretace tohoto klasického malého vozu vyvinula v celosvětově úspěšný příběh, který pokračuje dodnes. Abychom zmínili jednu významnou specialitu, k dalšímu rozmachu přispělo zavedení nových motorů. MINI Cooper S se svým kompresorem přeplňovaným motorem o výkonu 120 kW/163 k vstoupilo na trh jako exkluzivní řidičské náčiní v červnu 2002, o rok později se začalo prodávat MINI One D, které jako vůbec první vznětový model v historii značky stanovilo nové standardy v oblasti hospodárnosti provozu.

Touha řídit MINI s větrem ve vlasech se také projevila mnohem rychleji než u klasického modelu. MINI Cabrio debutovalo na jaře 2004.

V následujících čtyřech letech byly v závodě MINI v Oxfordu vyrobeny různé verze kabrioletu s elektrohydraulicky ovládanou plátěnou střechou v provedení MINI Cooper S Cabrio, MINI Cooper Cabrio a MINI One Cabrio.

Od originálu k originálu: nová generace MINI přijíždí v roce 2006

MINI, které na trhu vykazovalo obrovský úspěch, předčilo i ta nejdivočejší očekávání. Nové MINI, jež prošlo evolučním procesem designu a důkladným vylepšením z technického hlediska, bylo na trh uvedeno v listopadu 2006.

Nové, ještě výkonnější a současně mnohem účinnější motory společně s dále zdokonaleným řešením podvozku umožnily této nové generaci nabídnout ještě větší potěšení z jízdy, tak typické pro MINI. Jak MINI Cooper S s pohonnou jednotkou o výkonu 128 kW/175 k, tak MINI Cooper o výkonu 88 kW/120 k, které byly nabízeny hned od začátku, ohromily nadšené milovníky po celém světě svými vylepšenými jízdními vlastnostmi, kombinovanými s výrazně nižší spotřebou paliva a menší produkcí emisí.

Moderní všestrannost: MINI Clubman a nové MINI Cabrio

Téměř přesně jeden rok po představení nové generace byla na podzim 2007 modelová řada MINI obohacena o další inovativní nový koncept. MINI Clubman nabídlo reinterpretaci tradičního konceptu shooting-brake s o 24 centimetrů delší, aerodynamicky protaženou střechou a zadní částí ve stylu provedení hatchback. O osm centimetrů delší rozvor úspěšně zvětšil prostor pro nohy ve druhé řadě sedadel. Dveře řidiče a spolujezdce u MINI Clubman doplnily další boční dveře na pravé straně a dělené dveře zavazadlového prostoru, otevírající se do stran.

Nová generace MINI Cabrio s ještě sportovnějším designem, optimalizovanou aktivní a pasivní bezpečností, pestřejší řadou funkcí a nejnovější generací pohonných jednotek rozšířila modelovou řadu MINI v roce 2009. Otevírání a zavírání plátěné střechy bylo ovládáno elektrohydraulickým mechanismem, a to i za jízdy do rychlosti až 30 km/h. Vše za pouhých 15 sekund.

Pokrok v prémiovém segmentu kompaktních vozů

K 50. výročí byly přípravy na vstup značky do další kategorie v plném proudu. V roce 2010 se představilo MINI Countryman, které mělo přilákat další zákazníky. Nový model prémiového kompaktního segmentu byl prvním MINI, jež kdy na délku měřilo přes čtyři metry, mělo pět sedadel,čtyři dveře plus víko zavazadlového prostoru a volitelný pohon všech kol.

Reinterpretace klasických funkcí a předností pokračovala v roce 2013 modelem MINI Paceman. Dynamicky protažené tvary kupé, dvojice dveří a velké výklopné víko zavazadlového prostoru vozu dodaly extravagantní vzhled. Také MINI Paceman bylo nabízeno s volitelným pohonem všech kol ALL4.

Nejnovější generace modelů: MINI opět v novém

Začátek roku 2014 znamenal poslední generační změnu v modelové řadě MINI. Aktuální nabídka segmentu prémiových kompaktních automobilůzahrnovala 3dveřové a 5dveřové MINI, z nichž posledně jmenované bylo rovněž představené v roce 2014, a MINI Cabrio, jehož nejnovější generace se objevila na trhu koncem roku 2016. Nová generace modelů pokračovala ve svém globálním úspěchu další evolucí pokročilého designu, optimalizovanou funkčností, dále posíleným potěšením z jízdy a řadou inovací v oblasti řízení, asistenčních systémů a konektivity. Nové tří- a čtyřválcové motory s technologií MINI TwinPower Turbo a výkonem v rozmezí 55 kW/75 k až 141 kW/192 k poskytují další optimální vyvážení mezi potěšením z jízdy a spotřebou paliva.

Také nejnovější modelová generace MINI má v segmentu kompaktních prémiových automobilů dva silné zástupce. Nová generace MINI Clubman zvládla přestup do vyšší automobilové kategorie zcela suverénně. Výrazněprostornější interiér, čtyři dveře a pět sedadel novému MINI Clubman propůjčují větší variabilitu a umožňují mu plnit očekávání také mimo město. Vozidlo může být volitelně vybaveno rovněž pohonem všech kol ALL4.

Nová generace MINI Countryman je ještě velkorysejší, modernější, všestrannější, a přesto ještě sportovnější. Délka vozu se v porovnání s předchůdcem zvětšila a 20 centimetrů a jeho mohutné proporce dodávají novému všeumělovi mimořádně nezávislý charakter. Také nové MINI Countryman může být volitelně vybaveno nejnovější generací pohonu všech kol ALL4. Stejně jako v případě MINI Clubman je i pro MINI Countryman k dispozici šestice moderních motorů.

Kromě toho ukazuje cestu, že i elektrifikované MINI nabízí typické potěšení z jízdy. MINI Cooper S E Countryman ALL4 je prvním modelem značky s plug-in hybridním pohonem. Přední kola pohání tříválcovýzážehový motor, ta zadní elektromotor a společně poskytují inteligentně řízenou interakci pro vysoce efektivní potěšení z jízdy s optimalizovanou trakcí a jízdní stabilitou.

Pro trvale udržitelnou zábavu za volantem: elektromobilita ve stylu MINI

Budoucnost MINI je prakticky bezhlučná, s nulovými lokálními emisemi, ovšem úchvatně výkonná. Počínaje rokem 2020 vnese nové MINI Cooper S E do segmentu elektrických vozidel novou dynamiku. Elektromotor o výkonu 135 kW/184 k kombinuje udržitelnou mobilitu s charakteristickým potěšením z jízdy, výrazným designem a prvotřídní kvalitou.

Novým modelem MINI Cooper S E britská značka opět stanovuje průkopnická měřítka v oblasti městské mobility. Konstrukční princip klasického Mini vytvořil před 60 lety revoluční základ pro maximální vnitřní prostor na minimální ploše. Nové MINI Cooper S E ukazuje jako první elektricky poháněný vůz prémiového segmentu malých vozů cestu k trvale udržitelným, a přesto velmi emocionálním zážitkům z jízdy ve městě.