Přechod z „Veřejné bezpečnosti“ na „POLICIE“ na autech byl docela násilný [video]

policie-zmena_barvy

Dlouhá desetiletí jsme znali policejní auta s nápisy „Veřejná bezpečnost“ a pak už jen „VB“. Poslední verze takových aut kombinovala bílo žluté zbarvení, ale po revoluci bylo potřeba auta změnit. Postup to byl zdlouhavý, ale původně docela násilný.

Nový vzhled policejních aut dával zapomenout na původní „Veřejnou bezpečnost“ a změnil se na „POLICIE“. Stejně tak z aut zmizela žlutá barva. Bílá karoserie přesto zůstala, ale doplnil ji zelený pruh na bocích a nápis „POLICIE“ na bocích. Stalo se tak poprvé v roce 1991, kdy se právě Veřejná bezpečnost mění na Policii České republiky.

Přečtěte si také:  V srpnu ovládli aukce moto veteráni, prodaly se pětistovky Praga BD či Jawa OHC

V té době ale v policejních službách byla spousta aut s původním barevným zbarvením, takže se na žluto – bílých vozech nápis „VB“ nahrazen nápisem „POLICIE“. U starých vozidel to bylo přestřikem, nové vozy přicházely v nových barvách už z výroby.

V tomto barevném provedení se policejní auta lakovala až do roku 2008. Tehdy totiž proběhla zatím poslední grafická změna na současnou stříbrnou barvu karoserie, kterou doplňují modré a žluté reflexní polepy.