ŠKODA Muzeum lze nově navštívit virtuálně díky videoprohlídkám

skoda_muzeum-mlada_boleslav

ŠKODA Muzeum v Mladé Boleslavi je už po řadu let oblíbeným cílem návštěvníků z České republiky i ze zahraničí, v roce 2019 jich přivítalo přes 274 tisíc. Po přechodném uzavření, způsobeném pandemií koronaviru, se ŠKODA Muzeum pro veřejnost otevřelo v pondělí, 3. května 2021. Návštěvu stálé expozice i aktuálních výstav teď umožňují i videoprohlídky s komentářem v češtině a angličtině.

Andrea Frydlová, vedoucí ŠKODA Muzea, zdůrazňuje: „I v čase pandemie nemoci covid-19 zveme naše hosty k návštěvě ŠKODA Muzea. Pro ty, kdo nemohou přijet osobně, jsme připravili virtuální návštěvu naší expozice. Využíváme k tomu internetové stránky ŠKODA Muzea, kde je nyní k dispozici nová série komentovaných videoprohlídek.“

Přečtěte si také:  JÍZDA SLUNOVRATU - červen 2023 [fotogalerie]

Odborníci ze ŠKODA Muzea provází diváky po expozicích následujícího tematického zaměření:

  • V rámci videoprohlídky EVOLUCE dají tři videa nahlédnout do bohaté historie společnosti ŠKODA AUTO. První video je věnováno prvním 30 letům od založení firmy Laurin & Klement. Druhý film se zaměřuje na počátek éry „ŠKODA AUTO“ v roce 1925 a na rozvoj automobilky až do konce osmdesátých let. Třetí video diváky seznamuje s dynamickým rozvojem automobilky, coby pevné součásti koncernu Volkswagen od roku 1991.
  • Videoprohlídka PRECIZNOST zavede diváky do zákulisí restaurátorské dílny. Tam se seznámí s restaurováním historických vozů, vysvětleny jsou jednotlivé pracovní úkony a možnosti bádání v archivu ŠKODA AUTO.
  • Od založení automobilky symbolizuje ŠKODA AUTO vynalézavost a technické inovace. TECHNICKÁ GALERIE ve stálé expozici ukazuje, jak se automobilka v průběhu let měnila – a s ní se měnily i výrobní postupy. Toto video se přitom zaměřuje na jednotlivé komponenty vozu, zejména na motory a světlomety.
  • Videoprohlídka VE ZNAMENÍ ELEKTROMOBILITY přibližuje historii elektrifikovaných modelů značek Laurin & Klement a ŠKODA AUTO. K vidění je například dětský roadster ŠKODA PUCK ze čtyřicátých let, model ŠKODA ELTRA z roku 1991 i jeden z prototypů ŠKODA OCTAVIA GREEN E LINE. Nejaktuálnější kapitolu elektromobility ve ŠKODA AUTO reprezentují modely CITIGOe iV a ŠKODA ENYAQ iV. Návštěvníci virtuální prohlídky se kromě toho také dozví, jak fungují moderní elektromotory a baterie.

Ve druhé polovině roku budou mít fanoušci značky možnost virtuálně objevovat další expozice ŠKODA Muzea:

  • Video k TRADICI značky podá zajímavé zákulisní informace z historie podniku, jako například o vývoji firemního loga nebo o významu vybraných modelů na rozvoj automobilky. Videoprohlídka představí také příběhy modelů ŠKODA OCTAVIA COMBI a ŠKODA 1202, které v letošním roce slaví 60. jubileum.
  • Chybět nebude ani video představující SBÍRKU PROTOTYPŮ A SPORTOVNÍCH VOZŮ, která se nachází v prostorách bývalé slévárny. Mezi nejpůsobivější exponáty patří mimo jiné kupé „Ferat“. Toto kupé bylo před 40 lety k vidění ve filmovém hororu „Upír z Feratu“. Tento vůz je naprosto mimořádným exemplářem modelu ŠKODA 110 SUPER SPORT, který ve své původní podobě debutoval už před 50 lety.
  • Videoprohlídka výstavy 120 LET ŠKODA MOTORSPORT se bude ve druhé polovině roku věnovat 120. výročí úspěšné historii značky v oblasti motoristického sportu.

O ŠKODA Muzeu

ŠKODA Muzeum v centru Mladé Boleslavi bylo otevřeno v roce 1995 u příležitosti 100. výročí založení firmy. Původní tovární budova prošla rozsáhlou přestavbou a byla doplněna o vlastní dílnu a podnikový archiv. Následně byl vybudován multifunkční sál Laurin & Klement Forum. V roce 2012 prošlo ŠKODA Muzeum rozsáhlou modernizací.

Kromě průběžně aktualizované stálé expozice nabízí ŠKODA Muzeum celou řadu krátkých výstav a slouží i jako místo konání vzdělávacích a kulturních akcí. V roce 2019 muzeum navštívilo více než 274.000 hostů.

Základy sbírky ŠKODA Muzea byly položeny ve druhé polovině 60. let minulého století. V současné době čítá zhruba 340 exponátů, mezi kterými je i první automobil Laurin & Klement VOITURETTE A, stejně jako koncepty a prototypy, sportovní a soutěžní vozy. Nejstarším exponátem je bicykl SLAVIA z roku 1899.