Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi láká na výstavu ve znamení rychlosti a vítězství

749_21_SKODA_vystava_120let-1536x584

Dvanáct dekád sportovních úspěchů připomíná ŠKODA Muzeum novou výstavou „120 let ŠKODA Motorsport“. Vstupte do světa motocyklových a automobilových závodů.

Sportovní duch byl vlastní už zakladatelům dynamicky se rozvíjejícího podniku v Mladé Boleslavi, nadšeným cyklistům Václavu Laurinovi a Václavu Klementovi. Vizionář individuální mobility a nadaný obchodník Václav Klement značku L&K v prvních letech úspěšně reprezentoval také jako závodník – za řídítky i volantem. Dařilo se mu nejen na domácí půdě, ale také v silně obsazených zahraničních podnicích. Nesčetné vavříny a trofeje vypovídající o kvalitách českých strojů otevíraly značce L&K/ŠKODA dveře na všechny obydlené kontinenty.

Nová výstava „120 let ŠKODA Motorsport“ vyloženě vtahuje do atmosféry dávných závodů a soutěží. Na závodní trať návštěvníka – jakoby strojem času – sugestivně přenesou originální filmové záběry vozů ŠKODA na závodních tratích, stejně jako vizuálně atraktivní plakáty nebo ukázky tabulí se startovními čísly. Doplňková Stěna slávy se stala přehlídkou alespoň skromného výběru z nepřeberného množství cenných trofejí, které mladoboleslavská značka za uplynulých 120 let získala na domácích i zahraničních kolbištích.

Když už je řeč o trojrozměrných exponátech, obraťme pozornost k těm větším, rozhodně nepřehlédnutelným. Spolehlivě rozbuší srdce každého milovníka motorismu. Řeč je o pětici závodních speciálů, počínaje jednoválcovou „motocykletou“ LAURIN & KLEMENT BZ z roku 1903. Sportovní automobily legendární řady F z počátku minulého století na výstavě zastupuje vůz L&K FC (1909). Poválečnou etapu zase reprezentuje ŠKODA SPORT s nízkou hliníkovou karoserií, účastník legendárního vytrvalostního závodu 24 hodin Le Mans (1950).

Období uplynulých 30 let, po začlenění značky ŠKODA do koncernu Volkswagen, je spojeno mimo jiné s výrazným technologickým pokrokem, vytvářejícím podmínky pro ještě širší uplatnění speciálů z Mladé Boleslavi v motoristickém sportu. Příkladem jsou vystavené vozy ŠKODA OCTAVIA WRC (2003) a ŠKODA FABIA R5 (2019). Výstavů doplní dvojice ŠKODA 130 RS (1978) a ŠKODA FABIA S 2000 (2015) vystavená ve stálé expozici muzea a řada sportovních vozů v přilehlém depozitáři, který je také přístupný.

Na simulátoru prostředí motoristických soutěží si pak mohou návštěvníci vyzkoušet, jak by jim bylo v „kůži“ jezdců současných rallye. K prohlédnutí tu je také výbava dnešních jezdců. Dalším z interaktivních prvků je kvíz znalostí na téma sportovních úspěchů značky L&K/ŠKODA. Výstava bude v Mladé Boleslavi k vidění do 20. března 2022.